Spolehlivé limitní spínače výšky hladiny sypkých látek

Publikováno: 7.1.2008

Společnost Level Instruments CZ - Level Expert s. r. o., dodává již řadu let spolehlivé limitní spínače ROTONIVO německé společnosti UWT, které jsou ve velkém počtu instalovány v praktických úlohách u nás i po celém světě. Vzhledem k jejich schopnosti dlouhodobě pracovat bez jakýchkoliv problémů se tyto spínače velmi dobře uplatní především ve skladovém hospodářství, ale i v jiných průmyslových aplikacích. Limitní spínače ROTONIVO mohou být používány jako spolehlivé detektory minimální, střední a maximální polohy hladiny. Sondy ROTONIVO jsou vhodné pro detekci téměř jakýchkoliv sypkých materiálů.

Rotonivo RN 3000

Limitní rotační hladinové spínače Rotonivo RN 3000 (obr. 1) jsou ideálním řešením jak pro úlohy s běžnými provozními podmínkami, tak pro úlohy s vysokými požadavky na provozní teplotu a tlak. Spínače jsou určeny k detekci polohy hladin sypkých a prašných materiálů ve všech typech zásobníků. Jejich výhodami jsou spolehlivost, jednoduchá funkce, nízké náklady na údržbu, kompaktní provedení, malé rozměry, velká odolnost proti teplotám (do 350 °C, speciální verze až do +600 °C) a tlakům (do 1 MPa). Spínače jsou schváleny do prostředí s nebezpečím výbuchu podle normy ATEX (prach a plyn). Vzhledem k široké nabídce typů a variant těchto limitních spínačů je možné zvolit přístroj přesně pro danou úlohu nebo vyrobit spínač na míru podle požadavků zákazníka.

Obr. 1. Limitní rotační hladinové spínače Rotonivo RN 3000 odolávají vysokým teplotám i tlakům

Pro hlídání minimální nebo maximální výšky hladiny jsou určeny sondy RN 3002 pro vertikální montáž, jejichž dosah je možné prodloužit pomocí trubky nebo lana o délce až 10 000 mm. Samozřejmostí je široká nabídka závitů nebo přírub pro procesní připojení a rovněž množství tzv. rotačních lopatek (proto se pro ně u nás již mnoho let používá výraz lopatkové sondy místo rotační sondy). Spínače Rotonivo jsou standardně vybaveny motorkem o rychlosti jedné otáčky za minutu. V případech, kdy je vyžadována velmi rychlá reakce spínače, např. při detekci polohy hladiny ve výsypkách, se uplatní verze s motorkem o rychlosti pět otáček za minutu. Sondy je možné vybavit elektronikou podle přání zákazníka. K dispozici jsou jednotky se standardním napájením 230 V AC nebo 24 V DC, ale i s méně obvyklým napájením 115 V AC, 48 V AC, popř. elektronická jednotka v univerzálním provedení. Další výhodou limitních spínačů Rotonivo je široká nabídka jejich příslušenství od šestihranných matic, přes kryt chránící proti povětrnosti, vyhřívání pouzdra, signální žárovku v kabelovém vstupu, posuvné šroubení až po kontrolu otáčení motorku. Limitní rotační spínače jsou určeny pro detekci polohy hladin stavebních materiálů a kameniva, nejrůznějších materiálů v chemickém průmyslu, potravinářství, krmiv pro zvířectvo, syntetických látek, ve dřevařství, gumárnách a dalších sektorech průmyslu.

Rotonivo RN 4000

Pro méně náročné aplikace jsou k dispozici cenově výhodné spínače Rotonivo RN 4000 (obr. 2). Oproti řadě RN 3000 jde o jednodušší přístroje, které jsou však schváleny do prostředí s nebezpečím výbuchu prachu. Spínače jsou navrženy pro maximální provozní teplotu +80 °C a provozní tlak do 80 kPa. V řadě spínačů Rotonivo RN 4000 není k dispozici tak široká nabídka nejrůznějších variant a kombinací (např. procesních připojení) jako u typu RN 3000, ale vzhledem k možnostem použití jde o velmi zajímavé řešení pro hlídání polohy hladin. Spínače jsou také k dispozici v provedení s lanem délky 2 m nebo 1 m a s výkyvnou hřídelí délky 0,5 m.

Obr. 2. Limitní rotační hladinové spínače Rotonivo RN 4000 za příznivou cenu

Příklady aplikací

Jak již bylo zmíněno, limitní rotační hladinové spínače Rotonivo patří mezi univerzální přístroje, a proto naleznou uplatnění téměř v jakékoliv průmyslové oblasti. Zmínit lze cenově přijatelné řešení limitního měření výšky hladiny cementu, vápence, drceného kameniva a uhlí. Spínače Rotonivo se uplatní také při měření polohy hladiny dřevní štěpky. Tento lehký materiál se často měří v prašném prostředí. I zde si uvedené přístroje zachovávají dostatečnou měřicí citlivost. Spolehlivost spínačů se rovněž osvědčila při měření limitní výšky hladiny křemenného písku v tlakových zásobnících. Vysoký tlak kombinovaný s abrazivním materiálem vyžaduje mechanicky robustní a dostatečně utěsněný přístroj. Spínače Rotonivo jsou vybaveny těsněním hřídele a spolehlivě pracují v procesním tlaku do 1 MPa.

Z méně náročných aplikací lze uvést např. limitní měření výšky hladiny kuliček polystyrenu, obilí, nebo dokonce mouky. Pro tyto nenáročné aplikace jsou vhodné spínače RN4000 jak ve standardním krátkém provedení, tak v provedení s lanem délky 2 m.

Závěr

Zákazníci se mohou spolehnout na rychlou reakci na poptávku, zboží vysoké kvality, široký sortiment nabízených produktů a nepřetržitý servis. Pracovníci společnosti s dlouholetými zkušenostmi pomohou při výběru a návrhu vhodného řešení i při instalaci a uvedení přístroje do provozu. Všechny dodávané přístroje vyhovují příslušným českým i evropským normám.


Zpět na zajímavosti
Zaujali jsme Vás naší nabídkou?Přihlašte se k odběru novinek